5 įpročiai, kuriuos verta derinti su sportu
5 įpročiai, kuriuos verta derinti su sportu
Pradėjote sportuoti? Valio, puiki pradžia. Sportas ir draugystė su savo kūnu – tiesus kelias į sveiką gyvenimo būdą bei sąmoningumą. Bet ar žinojote, kad norint pasiekti efektyvių rezultatų vien sporto nepakanka? Dalinamės keliais įpročiais, kurių verta laikytis sportuojant ir ne tik.
Skirkite pakankamai dėmesio mitybai
Ne veltui sakoma, kad pilvo presas gaminamas virtuvėje. Subalansuota mityba – itin svarbi sveikos gyvensenos dalis, nepriklausomai nuo to, ar jūsų tikslas yra numesti svorio, padidinti raumenų masę ar tiesiog palaikyti kūno tonusą. Jeigu sportuojate, privalote turėti pakankamai energijos, tad reikėtų rinktis visaverčius, naudingų medžiagų gausius produktus. Stenkitės daugiau gaminti namuose, į savo racioną įtraukti daugiau daržovių, skaidulų, baltymų. Taip pat nepamirškite vartoti geruosius riebalus – jų gausu avokaduose, riešutuose, riebioje žuvyje. Venkite pusfabrikačių, cukraus bei sintetinių priedų turinčių produktų, sumažinkite suvartojamo alkoholio bei kofeino kiekį.
Gerkite daug vandens
Vanduo – sveikatos ir gyvybės šaltinis, svarbus kiekvienam žmogui, o aktyviai gyvenančiam – ypač. Vanduo padeda palaikyti daugelį organizmo funkcijų, yra naudingas virškinimui, odos stangrumui ir elastingumui, ląstelių veiklai, termoreguliacijai ir pan.
Sportuodamas žmogus per prakaitą netenka didelės dalies skysčių bei elektrolitų, tad būtina atstatyti jų balansą geriant daug vandens, kitaip gali ištikti dehidratacija, apie kurią byloja tokie simptomai kaip troškulys, išsausėjusi burnos bei odos gleivinė, galvos svaigimas, vangumas bei sumažėjęs prakaitavimas.
Šiandien egzistuoja daugybė būdų, kaip priminti sau gerti vandenį – mobiliosios programėlės, išmaniosios gertuvės ar tiesiog priminimai telefone. Nežinote, kiek vandens jums reikia suvartoti? Galite vadovautis šia formule: vyrams reikia savo svorį padaugint iš 0,035 (35 ml), o moterims – iš 0,037 (37 ml). Formulė apytikslė, tikslesnį skaičiavimą (pagal fizinę būklę ir aktyvumą), galite aptarti su savo treneriu ar šeimos gydytoju.
Laikykitės miego režimo
Energijos kiekis ir gera savijauta yra neatsiejami nuo optimalaus darbo-poilsio režimo. Itin svarbu leisti savo kūnui ir protui atsigauti po darbų, treniruočių bei kasdienių rūpesčių. Viso to pagrindas – kokybiškas nakties miegas. Deja, tokiu gali pasigirti ne kiekvienas dėl netinkamai sudėliotos miego rutinos.
Norint gerai išsimiegoti, patartina laikytis keleto miego higienos taisyklių:
- eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu;
- miegoti bent 7–8 valandas (pagal organizmo poreikius);
- patalpoje, kurioje miegate, turi būti vėsu ir tamsu, taip organizmas gauna signalą, kad laikas poilsiui ir ima gaminti melatoniną;
- pašalinti visus dirgiklius bent valandą iki miego (išjungti televizorių, nenaršyti telefone, nejungti ryškios šviesos);
- nevalgyti bent keletą valandų iki miego, kad neapsunkintumėte virškinimo;
- susikurti ramius vakaro ritualus, kurie padėtų atsipalaiduoti (knyga, arbatos puodelis ar karšta vonia).
Leiskite laiką gryname ore
Grynas oras naudingas ne tik sportuojantiems, tačiau jausmas, kai po treniruotės išeini pasivaikščioti – nepakartojamas. Raumenys atsipalaiduoja, plaučiai gauna deguonies, o smegenys ima dėlioti mintis į reikiamas lentynėles. Be to, moksliškai įrodyta, kad švarus oras teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sistemą, padeda kovojant su nerimo ar miego sutrikimais, stimuliuoja apetitą bei padeda geriau virškinti maistą. Taip pat leidžiant laiką lauke gerėja dėmesio koncentracija, lavinama vaizduotė ir gaminami laimės hormonai. Tad galbūt metas dažniau išeiti į gryną orą?
Ugdykite discipliną
Disciplina – geras sportuojančio žmogaus draugas, o kai kurie ją netgi vadina raumeniu, kurį galima ištreniruoti. Disciplina padeda formuoti teisingus įpročius ir jų laikytis, ugdo valią bei ištvermę. O kas telpa jūsų disciplinos sampratoje, turite nuspręsti patys. Tai gali apimti miego, valgymo bei sporto režimą, žalingų įpročių atsisakymą, meditaciją ar darbo kokybės gerinimą. Kuo disciplina skiriasi nuo motyvacijos ir kaip jos veikia viena kitą galite sužinoti ČIA.
Sveikiname, jau žinote, kokie įpročiai naudingi sportuojantiems, tad pirmyn išbandyti viską praktiškai ir siekti savo tikslų su FitClub!